Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației

27 iunie 2026

Ministerul Sănătății a solicitat sâmbătă tuturor structurilor din sistemul medical să activeze planurile de intervenție pentru reducerea riscurilor generate de temperaturile extreme, după ce meteorologii au emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru duminică și luni, valabilă în 16 județe.

Citeste integral - click aici

"Sănătatea e darul cel mai frumos şi mai bogat pe care natura ştie să-l facă."
Michel de Montaigne
"Un sistem de medicină de familie foarte bine pus la punct, cu medici bine pregătiţi si informati va face ca pacienţii să nu fie nevoiţi să se ducă la spital cu orice afecţiune minoră". Tony Mathie, președintele WONCA Europe
admin@amfms.ro